Neurolog dziecięcy

Neurologia

Bardzo ważne jest aby szybko reagować na niepokojące zachowania dzieci takie jak :

·   zwiększone napięcie mięśni kończyn, prężenia, wiotkość

·   spastyczność u niemowląt

·   asymetryczne ułożenie ciała, zaburzenia równowagi

·   kłopoty z ssaniem, krztuszenie się przy połykaniu

·   bóle, zawroty głowy

·   nieprawidłowe ustawienie gałek ocznych

 

Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego u pacjentów w wieku od 1 miesiąca życia do 18 roku życia:

·   zaburzenia rozwojowe

·   mózgowe porażenie dziecięce

·   upośledzenie umysłowe

·   nieprawidłowości w rozwoju mowy

·   padaczka

·   bóle i zawroty głowy

·   neuropatie, bóle kręgosłupa

·   wady układu nerwowego


Neurolog dziecięcy - Warszawa, Żoliborz, Łomianki


Neurologia dziecięca należy do działu neurologii ogólnej i zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób układu nerwowego noworodków, dzieci i młodzieży do momentu ukończenia przez nich 18-go roku życia. To czym na co dzień zajmuje się neurolog dziecięcy to w dużej mierze wady wrodzone, padaczka, upośledzenie umysłowe czy zaburzenia rozwojowe.

Czas jest czasami bardzo ważny i im wcześniej podejmiemy odpowiednie kroki, tym większe będą rezultaty. Dlatego jeżeli coś budzi nasze podejrzenia, dziecko nie raczkuje, nie rozwija się prawidłowo, to od razu powinniśmy udać się do lekarza, jakim jest neurolog dziecięcy i skonsultować z nim to, co nas niepokoi.

Statystyki pokazują, że na tysiąc urodzeń, około stu dzieci wymaga tego, aby zostały skonsultowane pod kątem neurologicznym. Bywa jednak tak, że dziecko rodzi się całkowicie zdrowe, a dopiero po latach może potrzebować konsultacji neurologicznej, czego powodem może być uraz, wypadek, neuroinfekcja, zażywanie niektórych leków czy podejrzenie o ADHD. Wówczas neurolog dokonuje oceny psychoruchowej dziecka i na tej podstawie podejmuje odpowiednie kroki.

dr Małgorzata Leuenberger-Karczmarczuk

neurolog dziecięcy więcej