Witamy szkołę

razem z dzieckiem

Oto kilka rad i pomysłów jak emocjonalnie przygotować

dziecko (i siebie) do szkoły:

1. NAPRAWDĘ słuchaj tego, co dziecko ma do powiedzenia

2. Odpowiadaj w sposób empatyczny na jego emocje. Nie zaprzeczaj emocjom. Nie zawstydzaj, jeśli dziecko odczuwa lęk. Dziecko ma prawo czuć to, co czuje, tak jak i Ty

3. Podtrzymuj entuzjazm. Mów o szkole w sposób pozytywny. Rozmawiajcie o nowych przygodach, które czekają Twoje dziecko. Zapytaj je, na co się cieszy, czym jest podekscytowane (ale też czego się obawia).

4. Przypomnij dziecku jego różne osiągnięcia z czasu przedszkola (także ze sfery emocjonalno-społecznej) i opowiedz o tym, ile jeszcze ciekawych rzeczy nauczy się w szkole.

5. Zachęć swoje dziecko, by za pomocą dowolnych materiałów oddało swoje uczucia na temat tego, jak się czuje w związku z nadchodzącym początkiem szkoły. Może to być rysunek lub lepienie uczuć z plasteliny, a może nawet taniec?

6. Jeśli odczuwasz niepokój lub masz jakieś pytania, zadzwoń do szkoły. To pomoże w zminimalizowaniu zdenerwowania, które najczęściej przekazujemy naszym dzieciom. ( c.d poniżej)

Przychodnia Łomianki Startmed

7. Pracuj ze swoimi emocjami. Wciąż jesteś (i zawsze będziesz!) oparciem dla swojego dziecka.

8. Wymyślcie śmieszną piosenkę o szkole, by rozładować napięcie psychiczne i oswajać temat szkoły.

9. Ogranicz TV, gry i inne izolujące aktywności. Zacznijcie wstawać wcześniej. Jedzcie razem ciepłe śniadanie – badania pokazują, że dzieci w rodzinach, w których je się wspólne posiłki, lepiej radzą sobie w szkole.

10. Czytajcie wspólnie bajki i historie o dzieciach w podobnej sytuacji.

11. Spróbujcie wizualizacji pierwszych chwil w szkole: wchodzisz do szkoły, znajdujemy twoją klasę, widzisz grupę dzieci, podchodzisz i przedstawiasz się, pytasz o imiona inne dzieci…etc. Taką wizualizację stwórzcie razem. Pomoże to zminimalizować lęk przed nowym.

12. Opowiedz dziecku, że inne dzieci także odczuwają podobne emocje i że nauczyciele o tym dobrze wiedzą. Dlatego będą się bardzo starać, by każdy czuł się komfortowo.

13. Zapewnij dziecko, że gdyby jakiekolwiek problemy pojawiły się w szkole, Ty pomożesz mu je rozwiązać.

POWODZENIA! 🙂

CIĄG DALSZY NASTĄPI… 🙂

Opracowanie: mgr Katarzyna Cooper, Psycholog, Przychodnia Łomianki Startmed