Jesienne uczulenia 

Jesienne uczulenia są wywoływane przede wszystkim przez roztocza kurzu domowego.

Są to małe pajęczaki, których ilość na całym świecie jest olbrzymia. Istnieje kilkadziesiąt gatunków, które mają właściwości uczulające i znajdują się one w bliskim otoczeniu człowieka. Przyczyną uczuleń są alergeny roztoczowe. Są to białka proteolityczne znajdujące się w przewodzie pokarmowym pajęczaków i wydalane z ich odchodami.

Nie ma domu bez roztoczy. Ich podstawowym miejscem pobytu jest łóżko. Człowiek podczas snu dostarcza roztoczom pożywienie, którym jest złuszczony nabłonek, wodę uzyskują z wilgotnego pokarmu, pary wodnej. Znaczna wilgotność powietrza sprzyja rozmnażaniu się roztoczy.

W temperaturze 22-25 stopni C i wilgotności przekraczającej 60-80 % następuje gwałtowny wzrost populacji tych pajęczaków.

W ciągu 3 miesięcy 1 samica jest w stanie urodzić do 120 osobników.W przypadku suchej atmosfery roztocza chowają się w szczeliny, wnikają we włosy dywanów, koców, kap, tapicerek lub gromadzą się w kopuły chroniące osobniki głębiej położone przed wyschnięciem.

W okresie jesiennym, niskie temperatury, deszcze zmuszają człowieka do zamykania okien, włączania ogrzewania, dłuższego przebywania w domu a tym samym doprowadzają do wyraźnego nasilenia objawów u chorych uczulonych na alergeny roztoczy kurzu domowego. Dodatkowo zbyt niska wilgotność ( poniżej 40%) wysusza śluzówki dróg oddechowych i może doprowadzić do uszkodzenia nosa i gardła.

OBJAWY 

Objawy alergii na alergeny roztoczy występują cały rok, nasilają się w nocy i rano, po obudzeniu oraz jesienią i wczesną zimą. Są to objawy:

  • przewlekłego alergicznego nieżytu nosa, objawiające się głównie uczuciem zatkanego nosa. Przewlekły charakter objawów doprowadza do uczucia zmęczenia, senności, zaburzeń koncentracji, bólów głowy ( często współistnieje przewlekłe zapalenie zatok obocznych nosa), przewlekłe bóle gardła ( wysuszenie śluzówek gardła wywołane częstym oddychaniem przez usta)
  • zaostrzenia astmy
  • zaostrzenia zmian skórnych- zbyt wysoka temperatura otoczenia, niska wilgotność powietrza w domu nasila suchość skóry, przez co nasila się jej świąd. Dochodzi do zaostrzenia atopowego zapalenia skóry lub alergicznego zapalenia skóry w miejscach szczególnie narażonych na alergeny roztocza kurzu domowego. Świąd skóry, drapanie, pocenie zwłaszcza nocą są kolejnymi czynnikami zwiększającymi ilość alergenów roztocza.

Walka z roztoczami nie polega na ich zabijaniu, gdyż w praktyce jest to niemożliwe.

Należy ograniczyć kontakt chorych z alergenami. Możemy to robić przez likwidację rezerwuarów kurzu, czyli miejsc gdzie się kurz gromadzi: zasłony, dywany, koce, kapy, pokrowce, pluszowe zabawki. W mieszkaniu temperatura powinna być poniżej 22 stopni C, wilgotność względna 40-45% ( nie przesuszać mieszkań!), należy kilkakrotnie w ciągu dnia wietrzyć pomieszczenia, zwłaszcza sypialnię.

Alergeny roztocza są rozpuszczalne w wodzie, dlatego dobrze jest prać poduszki, kołdry, koce, w temperaturze 60 stopni C. Materiały, poszwy, pokrowce na materace nieprzepuszczające roztoczy i ich odchodów znacznie ograniczają dostęp alergenów do śpiącego człowieka. W wybranych przypadkach można rozważyć zastosowanie preparatów roztoczobójczych.